Napísať knihu


Keď mi povedia, že mám sklapnúť, to je presne ten moment, keď sa naštvem a just nebudem ticho.“ 
Chimamanda Ngozi Adichie, z rozhovoru v knihe V ženskom rode


Ako dieťa som snívala o viacerých veciach, o ktorých som tušila, že sa neuskutočnia. Napríklad o tom, že budem primabalerína Baľšovo teátra, alebo že budem spievať v Royal Albert Hall. Problém je, že baletkou byť nemôžem, lebo mám ploché nohy a spievať viem primálo dobre na to, aby som bola druhou Edith Piaf alebo Arethou Franklin.

K nerealistickým predstavám som dlho radila aj moje meno na obálke knihy. Predovšetkým preto, lebo som náročná čitateľka. Potom sa ale udiali všelijaké veci a ja som si povedala, že kus toho ženského príbehu, ktorý cez podcast V ženskom rode každý týždeň už viac ako tri roky prinášam do sveta, je knihy hoden.

Do knihy, ktorú držíte, alebo budete držať v ruke, som dala to najlepšie zo seba, v čase, aká som dnes. Sú v nej hodiny práce, príprav na rozhovory, samotného nahrávania, prepisovania a následne nekonečného editovania textu tak, aby sa nielen výborne čítal, ale aby prešiel vnútornou autorizáciou každej z 30-tich respondentiek, ktoré v knihe nájdete. Je to kus poctivej roboty, a tiež môjho úprimného presvedčenia, že by som si ju sama kúpila nielen kvôli obsahu, ale aj kvôli tomu, ako vyzerá. Budem šťastná, keď ju vy, milé čitateľky a čitatelia, prijmete a budete čítať s pôžitkom, obdivom k ženám v nej a nádejou v lepší svet okolo nás.

Nájdete ju v ktoromkoľvek dobrom kníhkupectve, alebo aj TU.


V knihe V ženskom rode nájdete rozhovory s nasledujúcimi ženami: Eva Borušovičová, Chimamanda Ngozi Adichie, Elena Gallo Kriglerová, Anita Kardum, Veronika Homolová Tóthová, Alexandra Giňová, Monika Podolinská, Denisa Nešťáková, Stanislava Schenck, Iva Mrvová, Michaela Trizuljaková, Elena Martinčoková, Michaela Suríniová Saleh, Marta Ličková, Zuzana Szatmáry, Zuzana Medzay, Daniela Dvořáková, Diana Fabiánová, Valentína Sedileková, Kristína Križanová, Aňa Ostrihoňová, Jana Juráňová, Katarína Štrbová Bieliková, Katarzia, Zlatica Maarová, Darina Malová, Magda Vášáryová, Iveta Radičová, Zuzana Čaputová, Zuzana Kiczková V BRATISLAVE SNEH, V ATÉNACH SLNKO

Tip na Annu som dostala od priateľky z Atén. O jej profesionalizme nesvedčí len to, že som si rešeršovala ja ju, ale že si vopred poriadne zrešeršovala aj ona mňa. Dobre sme sa na tom mimo mikrofónu zasmiali. Keď sme sa spojili cez Skype, u mňa za oknom práve začínalo husto snežiť, cestou domov zo štúdia som sa už viezla bielym mestom. V Aténach bolo 18 stupňov a svietilo slnko, videla som cez kameru, ako Anna miestami žmúri oči.

Mávam šťastie na charizmatické hostky, no Anna bola naozaj jednou z tých, ktoré túžite stretnúť naživo a niekde pri dobrom jedle a pití sa zhovárať dlhé hodiny. Keby sa mi to raz podarilo, budem na vás myslieť a postnem vám sem fotku!


ROZHOVOR S PREZIDENTKOU

Ako klásť otázky prvej žene, ktorá dokázala zvíťaziť v politickom zápase o kreslo hlavy štátu? Žene, ktorá sa teší bezkonkurenčnej dôvere verejnosti? Navyše žene, ktorej som osobne protokolárne radila v jej prezidentských začiatkoch? 

Môj rozhovor s prezidentkou, v ktorom hovorí aj o tom, aké je to byť oporou pre ľudí, prečo udeľuje viac žiadostí o milosť než jej predchodcovia, ako sa jej darí zostať optimistkou a aj o tom, ako jej funkcia prezidentky zasahuje do súkromného života. 

“Skúsme z tejto situácie vyťažiť to, čo nás môže urobiť silnejšími, vnímajme nádej na konci a uvedomujme si vďačnosť za to, čo nám život ešte stále dáva.”

AKO VZNIKÁ PODCAST?

Každý diel V ženskom rode vzniká v momente, kedy vo mne dozrie jeho čas. Niektoré čakajú mesiace, iné sú reakciou na to, čo sa deje práve teraz. Ďalšie plánujem vopred. Iniciátorom je zväčša slovo alebo téma, o ktorej čítam. Niekedy ku mne príde príbeh, inokedy ma zaujme samotná žena, s ktorou sa následne pri mikrofóne stretnem.

Niekoľko dní, niekedy aj týždňov pred nahrávaním sedím nad knihami a pripravujem sa. Čítam, píšem si poznámky, premýšľam, zapisujem si. Snažím sa vcítiť do témy, do človeka, o ktorého ide, aj do ľudí, ktorí nás budú počúvať.

Jedna z najlepších rád, aké som kedy nepriamo dostala bola “Vždy sa zamysli nad tým, aký je tvoj úmysel. Aký je zámer toho, čo robíš.” Myslím na to v každom diele a verím, že to vy, moje publikum, budete vždy cítiť. Mám jedinú snahu – byť vnútorne pravdivá, poctivá a nechať v éteri aj v ľuďoch zaznieť dobro.


PRVÝ DIEL 2021

V piatok 8. januára nahrávam prvý diel roku 2021. Zatiaľ neprezradím meno mojej hostky, ale ponúkam vám jeden voľný citát ako leitmotív:

“Duša sa dá pristihnúť v človeku a v sebe samom iba vtedy, keď sa uvádza do pohybu – ten pohyb sú vlastne otázky. Každá otázka, ktorá je skutočne bytostná má v sebe úmysel. Úmysel je lúč do sveta. A ten lúč do sveta už v sebe má tušenie toho, kam smeruje. Odpoveď vlastne nie nie až taká dôležitá, ako to smerovanie k nej.”

Priznávam, že pred týmto nahrávaním špeciálne cítim veľkú pokoru. Okrem toho sa však veľmi, veľmi teším.

PF2021 všetkým!